Kssk Kssk
08.08.2022

Co je to veřejná IP adresa?

Veřejná IP adresa je taková, ke které se můžete přímo připojit odkudkoli ze sítě Internet. Vaše současná veřejná IP adresa, ze které teď čtete tuto novinku je: 3.237.91.98

K takovéto adrese můžete většinou přistupovat i pomocí jmenného záznamu (DNS) a nemusíte si ji pamatovat. V PilsFree má každá veřejná IP adresa i svůj DNS záznam. 

K čemu mi může sloužit veřejná IP adresa?

Veřejná IP adresa může zajistit přístup k mému síťovému zařízení ze sítě Internet. Síťová zařízení mohou být počítače, servery, kamerové systémy, ale i tzv. IoT neboli nejrůznější prvky chytré domácnosti jako například inteligentní vytápění atp.

Mohu mít na jedné adrese více zařízení?

Ano, pokud máte vIP nastavenou na váš NAT router, můžete jednotlivá zařízení ovládat pomocí unikátních portů. Porty ale musejí být nadefinované k předávání na vašem NAT routeru, musíte si tedy vytvořit pravidla typu interní IP adresa:port interní->veřejná IP adresa:port externí.

Takže v praxi můžete mít např. přístup k vašim souborům pomocí SMB na portu 445 (v lokálu směrovaná na nějaký SMB), přístup k webbased rozhraní vašeho serveru na portu 443 atp. K dispozici máte cca 65000 portů (256*256 - servisní porty).

Nejčasteji jsou využívané porty 443 (HTTPS) a 80 (HTTP). Podrobnější seznam čísel portů naleznete třeba na Wikipedii.

Musím mít veřejnou IP adresu?

Většina novějších zařízení umí pracovat s vlastním tzv. cloudem, takže veřejná IP adresa většinou již není potřeba.

Například servery Synology mají tzv. QuickConnect, kamerové systémy HikVision Hik-Connect atp. Přístup bývá obvykle o něco pomalejší, což je způsobeno tím, že komunikace s vaším zařízením neprobíhá napřímo, ale právě přes nějaký cloud - tedy server, ke kterému jste připojení vy i vaše zařízení.

Jak veřejnou IP adresu získám?

Každý člen PilsFree má právo na přidělení veřejné IP adresy pokud splní tyto podmínky:

  1. musí uživatel vědět, proč vlastně veřejnou IP adresu chce - tzn. předložit rozumnější důvod, než jen že jí má kamarád a on jí proto chce také. Důvody jsou např. přístup k síťovému zařízení nepodporující nějakou formu cloudu a vyžadující přímé připojení. 
  2. zařízení, pro které uživatel veřejnou IP adresu žádá, musí být důkladně zabezpečené proti virům a jiným útokům zvenčí

Člen, který požaduje veřejnou IP adresu a je přesvědčen, že splňuje podmínky, zažádá o přidělení u svého technického radního. Ten žádost posoudí a veřejnou IP adresu pravděpodobně přidělí.

Může ale také rozhodnout, že uživateli veřejnou IP nepřidělí - např. pokud nesplňuje podmínky, nebo nějakým způsobem porušuje vnitřní předpisy či stanovy. Veřejná IP adresa může být také uživateli odebrána, pokud přestane splňovat výše uvedené podmínky. O odebrání rovněž rozhoduje technický radní, pod kterým je uživatel připojen. Pokud se uživatel domnívá, že mu byla žádost o veřejnou IP adresu zamítnuta (resp. přidělená adresa odebrána) neprávem, může se obrátit na ombudsmana.

 

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »