Spolek PilsFree, který provozuje plzeňskou metropolitní síť, umožňuje od srpna 2014 jako jeden z prvních na světě svým členům připojení rychlostí 1 Gb/s. Z celkového počtu více než 22 000 členů je na novou páteřní optickou síť DWDM o rychlosti 10 Gb/s připojeno na 8 000 domácností. Do kabelových segmentů sítě investoval PilsFree od roku 2007 přes 111 mil. Kč.

Tisková konference PilsFree

Tisková konference se konala v sídle PilsFree dne 20.8.2014.

Superrychlý internet o rychlosti 1 Gb/s pro uživatele existuje v řadě projektů – v USA takové sítě buduje a testuje Google, v médiích prošlo několik zpráv i od českých operátorů. PilsFree je ale jedna z prvních sítí na světě, která svým členům skutečně umožňuje takovou rychlost využít. „Rychlost 1 Gb/s umí dnes reálně využít jen několik málo IT nadšenců, jsme rychlejší, než poskytovatelé služeb a obsahu,“ upozorňuje Václav Kuchynka, předseda Rady PilsFree. „Aby bylo možné rychlost využít, je potřeba mít doma i správná zařízení – např. rychlý počítač se SSD, případně rychlý domácí router – prostě taková zařízení, která rychlost 1 Gb/s zvládnou a podporují,“ doplňuje Karel Filip, správní radní PilsFree.

Když v roce 2007 Rada PilsFree (tehdy občanského sdružení, dnes zapsaného spolku) rozhodla, že všichni členové PilsFree mají být připojeni rychlostí 1 Gb/s, málokdo to bral vážně; vždyť obvyklá rychlost připojení v České republice byla 2 Mb/s, členové PilsFree dosahovali v té době průměrně rychlosti 6 Mb/s.

Strategie 1 Gb/s

Rada PilsFree ale strategickými rozhodnutími tento cíl začala naplňovat v několika směrech:

  1. Všechny koncové prvky v připojených domech jsou od roku 2007 gigabitové (koncový port pro uživatele sítě je gigabitový)

  2. Všechny domy jsou připojovány do hvězdy z centrálních bodů optickým vláknem

  3. PilsFree buduje vlastní infrastrukturu v domech, kde o to majitelé stojí

  4. Domy připojené dříve bezdrátově se přepojují do větších celků optickým vláknem

Tisková konference PilsFree

Činovníci PilsFree Václav Kuchynka, Jan Hejtmánek a Karel Filip, prezentovali činnosti spolku a úspěšné zavedení Gigabitové sítě do více jak 8000 domácností v Plzni.

Technicky existují dva základní přístupy k výstavbě moderních přístupových sítí – P2P (bod-bod) a PON (pasivní optické) sítě. Oba přístupy mají své výhody a nevýhody. P2P sítě jsou obvykle decentralizované a náročnější na správu, vyžadují v každém rozbočení napájení z elektrické sítě. PON sítě jsou optické sítě, které je možné pasivně rozbočit a napájení tak vyžadují pouze na začátku a konci trasy.

Vzhledem k tomu, že síť PilsFree byla od začátku stavěna jako P2P, technici PilsFree se rozhodli pro modernizaci, která využije obou technických přístupů. Síť je stále P2P, ale trasy jsou optické, začínají v centrálním bodě sítě PilsFree a končí v jednom každém domě, který je připojen. „Náš přístup označujeme ‚FTTv‘ – optické vlákno do vchodu,“ komentuje Jiří Kuthan, technický radní PilsFree, „usnadňuje nám to správu, eliminuje druhotné výpadky a redukuje náklady na případný přechod k PON.“

Upgrade páteřní sítě

Již od roku 2008 byly městské části postupně připojovány do páteřní sítě rychlostí 1 Gb/s. Pro doručení 1 Gb/s členům PilsFree, bylo ale nutné, aby páteřní síť byla rychlejší. V srpnu 2014 skončila jedna ze zásadních investic – zrychlení páteřní sítě do všech městských částí Plzně.

Po nezdařených vyjednáváních s městem Plzeň na vybudování zcela nové optické sítě pro celé město, Rada PilsFree rozhodla o dlouhodobém pronájmu optických tras tak, aby bylo připojeno všech 13 hlavních bodů. „Je škoda, že nevyšel náš návrh na vybudování optické metropolitní sítě pro uživatele PilsFree, ale naši členové o nic nepřijdou – současná varianta je téměř ekvivalentní náhradou,“ vzpomíná Jan Hejtmánek, správní radní PilsFree.

Tisková konference PilsFree

Správní radní Jan Hejtmánek osvětluje novinářům způsob propojení jednotlivých částí Plzně pomocí optických kabelů.

Celková délka nové optické páteřní sítě je 51 km. Nová optická trasa má tvar kruhu a každý bod na této optické trase je připojený čtyřmi vlákny po dvou – vždy z jedné a z druhé strany kruhu. Tyto trasy jsou na sobě nezávislé a je tedy možné používat jedno nebo obě připojení současně. Každý bod je tak připojen rychlostí 2× 10 Gb/s.

„10 Gb/s v současné době stačí,“ usmívá se Luboš Reich, technický radní PilsFree, „samozřejmě monitorujeme využití, a pokud zjistíme, že tato rychlost už nedostačuje, můžeme výměnou 3 prvků sítě okamžitě zrychlit.“

PilsFree, z.s.

Zapsaný spolek PilsFree (dříve občanské sdružení) má počátky v roce 2003, kdy si sedm kamarádů postavilo bezdrátovou síť, aby mohli hrát hry. Do konce roku se k nim přidalo 73 známých a kamarádů a o rok později byla tato síť připojena na internet. Její rozvoj byl hrazen jednotlivými členy. Velká poptávka po kvalitním připojení k internetu způsobila, že se sdružení začalo velmi rychle rozrůstat. V roce 2005 mělo již 1 000 členů a začalo tak investovat finanční prostředky do rozvoje sítě. Zaváděním nejnovějších technologií dosáhlo PilsFree několika NEJ:
V roce 2006 se sdružení podařilo mít nejen nejrychlejší síť v ČR, ale i nejrychlejší přístup k internetu. Za dva roky dokázalo mít největší nasazení laserových spojů v Evropě. A to všechno přesto, že většina lidí pracuje v PilsFree ve svém volném čase. V současné době je s více než 22 000 členy největší komunitní sítí na území ČR.
Spolek PilsFree není založen primárně na zisku, ale rozvoji a sdílení bezdrátového internetu po celé Plzni a jejím okolí. Příspěvek členů je 300 Kč za měsíc a instalace datové sítě je ve většině lokalit, které se dále rozšiřují, zdarma. V současné době nabízí nejen drátové a bezdrátové připojení k síti, ale například i televizi a telefon po síti, servery, kam členové mohou umístit jejich webové stránky, dále serverovny pro umístění serverů a další výhody.

Tisková konference PilsFree

Předseda spolku Václav Kuchynka při rozhovoru o možnostech využití Gigabitové sítě pro běžné členy PilsFree.

Aktuálně má přes 8 000 domácností v Plzni možnost využít rychlost 1 Gb/s. PilsFree je otevřená síť, zrychlení připojení mohou členové PilsFree kontrolovat v interním Informačním systému, u svého správce, případně dotazem na HelpDesk. Majitelé nemovitostí mohou kontaktovat HelpDesk s žádostí o připojení domu.

Další informace najdete na: www.pilsfree.net

 

Tiskový servis:

Daniela Vítová
Mob.: +420 603 736 159
E-mail: d.vitova@volny.cz

 

 

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »