Občanské sdružení PilsFree, které buduje a provozuje komunitní počítačovou síť v Plzni a blízkém okolí, představuje alternativu ke komerčním poskytovatelům Internetu. V loňském roce zrealizovalo čtyři granty Ministerstva informatiky ČR, díky nimž byly do sítě připojeny odlehlé oblasti Plzeňska. Tyto lokality, například vesnice okresu Plzeň-sever, nejsou pro komerční poskytovatele Internetu zajímavé.
V únoru tohoto roku svolala Evropská komise konferenci na téma pronikání Internetu na venkov a do méně rozvinutých oblastí členských států EU. Zároveň byla vypsána soutěž o účast na doprovodné výstavě, do které bylo zasláno 163 přihlášek ze všech států Evropské unie. V této konkurenci bylo vybráno PilsFree mezi padesát nejpřínosnějších projektů, které tak v květnu dostaly šanci prezentovat své úspěchy na evropské úrovni.
„Na konferenci se ukázalo, že náš způsob budování, provozu a financování sítě je v evropském měřítku ojedinělý. Přesto, anebo právě proto, jsme sklidili velkou pozornost a navázali užitečné kontakty s dalšími účastníky akce,“ přibližuje svoji návštěvu Bruselu Michal Toman, člen Rady a jeden ze zástupců PilsFree na konferenci.
Grantové projekty, které PilsFree loni uskutečnilo, jsou velmi úspěšné a dynamicky se rozvíjejí i po svém řádném oficiálním ukončení. V pokrytých lokalitách jsou často jedinou možností kvalitního a rychlého připojení obyvatel venkova k Internetu.
„Sdružení je ze své komunitní podstaty orientováno na připojování domácností. K tomu je však třeba přičíst také několik neziskových organizací, kterým PilsFree umožnilo připojení do sítě a k Internetu zdarma,“ přibližuje společenství druhý člen české delegace v Bruselu, tiskový mluvčí sdružení Jakub Hendrich. „Zájem o připojení k síti trvale roste. Tento růst navíc stále zrychluje, stejně jako růst počtu našich členů, který nedávno překročil hranici čtyř tisíc připojených uživatelů,“ uzavírá.
Ing. Jakub Hendrich, tiskový mluvčí PilsFree