Kssk Kssk
25.10.2022

Podvodníci na internetu využívají nepozornosti a neznalosti lidí, díky které od nich získávají citlivé nebo osobní údaje. Samozřejmě je nejvíce zajímají údaje o platební kartě a bankovním účtu, ale ani ostatní osobní data nejsou k zahození a dají se většinou zpeněžit nebo jinak zneužít. 

Jaké podvody jsou v tuzemsku ty nejčastější?

1. Podvody na internetových bazarech

Podvody na internetových bazarech nejsou žádnou novinkou a fungují jak pro nakupující, tak pro prodávající. Využívají se k tomu bazary jako je Aukro, Bazos nebo Sbazar nebo bazary typu Facebook Marketplace.

Na online bazarech je tedy dobré dodržovat alespoň pár základních pravidel:

2. Podvodné půjčky

Výhodná nabídka nebankovní půjčky online? Tak to je prostě vždycky podvod :-). Podvodníci z Tebe chtějí vylákat osobní údaje (ofocený občanský průkaz nebo další průkaz totožnosti) a požadují od Tebe zaplacení 1 Kč ověřovací platby, prostřednictvím které je schopen dokončit ověření Tvé bankovní identity a dostat se do Tvého internetového bankovnictví - obdobně, jako u podvodů na bazarech. 

3. Podvodné investice do virtuálních měn

Reklamy s různými miliardáři (nebo veřejně známými lidmi) na zaručený zisk pomocí unikátních automatických algoritmů. Vydělávám 1000 EUR denně bez práce a banky už se třesou strachy! Stačí se registrovat, zadat údaje o kreditní kartě, poslat prvních pár EUR ... Těmto zaručeným investicím je lepší se obloukem vyhnout. Pracovníci společností, kteří Ti chtějí vydělat peníze se nebojí zajít tak daleko, že Ti budou volat třeba i z podvržených českých čísel. A takhle moc se snaží jen proto, aby Tobě vydělali peníze :-).

4. Phishing

Phishing je vlastně rybaření. Útočník nahodí návnadu a čeká, kdo se chytne. Nejčastěji se rybaří pomocí e-mailů a instant messengerů (Facebook Messenger, WhatsApp atp.). Zpráv bývá rozesíláno ohromné množství, třeba i miliony. Takže šance, že se pár nešťastníků chytne, je téměř stoprocentní.

Útočník předstírá nějakou identitu ve snaze Tě dovést ke kliknutí na odkaz (URL adresu), za kterým se skrývá nějaký typ škodlivého softwaru (kradení hesel a sessions z prohlížeče, ransomware atp.). Typicky to bývá např. balíček na poště (informace o nemožnosti doručení zásilky), faktura po splatnosti atp., prostě něco naléhavého. Útočník vám zašle nějaké upozornění s cílem, kliknout na nějaký odkaz (URL adresu). 

Vždy kontrolujte odkaz v adresním řádku ve webovém prohlížeči. DPD je na doméně dpd.com, PPL je na doméně ppl.cz a Česká pošta na doméně ceskaposta.cz

5. Spoofing

Spoofing je vydávání se za někoho jiného (reálně existujícího) ve snaze o finanční obohacení nebo jiné poškození druhé strany. Má mnoho podob a není vždy snadné ho odhalit. Oproti phishingu bývá již přesně cílený. Příkladem může být podvržení telefonního čísla (na mobilu vidíte např. číslo své banky atp.). Bohužel podvrhnout telefonní číslo je dnes již celkem běžná technika.

6. Scam

Scam je klasický e-mailový podvod, kdy Ti např. někdo blízký ze střední Afriky (o kterém jsi dosud nevěděl, že vůbec existoval), odkáže miliony dolarů. Jedinou podmínkou je transakční poplatek pár tisíc euro. Za ty miliony to přece stojí :-)

7. Falešné reportáže

Další kapitolou jsou falešné reportáže, které se designově velmi přibližují televizním (využívají jejich grafiku a loga) a lákají důvěřivce např. na hraní online hazardních her. Takže až uvidíš na Facebooku propagovaný příspěvek, reportáž ČT24 jak si David Kuchera z Prahy vydělal 20 milionů za 250 Kč pomocí online hry, zůstaň v klidu, je to podvod.

Nenech se napálit! 

Za inspiraci k napsání tohoto článku patří dík nejen Jirkovi a jeho videu Nejčastější podvody na internetu a jak se jim vyhnout, ale také všem napáleným, které znám. Nenech se napálit i Ty!

 

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »