Kssk Kssk
07.03.2023

Jednou z dalších hrozeb na Internetu, se kterou se většina členů našeho spolku již v nějaké podobě setkala a na kterou byste si měli dát pozor,  je tzv. deepfake. 

Co je to deepfake?

Deepfake je technologie umělé inteligence, která umožňuje vytvářet realistická videa, fotografie nebo zvukové nahrávky, které jsou záměrně manipulovány tak, aby vypadaly jako autentické.

Jednoduše vysvětleno: Deepfake jsou to techniky, při kterých podvrhnete obsah (videa, obrázku, zvuku) aby vypadal jako opravdový. Je to tedy další způsob, jakým můžou být naši členi podvedeni.

Nejčastěji se obětmi deepfaku stávají populární osobnosti a veřejní činitelé. Často se jedná o reklamní fake (např. Leoš kupuje bitcoin pomocí naší super platformy ...), politické názory a bohužel i po*no.

Rozpoznat jakékoliv dezinformace tedy bude opět mnohem těžší, než kdy dříve.

Deepfake

Jak rozpoznat deepfake

Rozpoznání deepfake není snadné, naštěstí existuje několik indicií, na které se můžeme zaměřit a které nám mohou pomoci ho odhalit.

Deepfake obrázky

Deepfake obrázky jsou statické fotografie, které jsou upraveny tak, aby vypadaly jako autentické. To znamená, že původní fotografie je editována pomocí algoritmů, které mohou měnit vlastnosti jako barvu pleti, úhel obličeje, tvar očí atd. Často se využívají při vytváření podvodných reklam, satirických obrázků, memů nebo politické propagandy.

Deepfake

Deepfake videa

Deepfake videa jsou vytvořeny pomocí umělé inteligence, která dokáže nahradit původní obrazový materiál (např. obličeje) v reálném čase tak, aby bylo výsledné video přesvědčivější.

Tento proces je výpočetně velmi náročný a může trvat několik hodin nebo dní, aby byl dokončen.

Deepfake videa se často používají pro podvádění a šíření falešných informací, protože mohou být velmi přesvědčivé a těžko rozeznatelné od skutečných videí.

Hlasový deepfake

Hlasový deepfake (anglicky "voice deepfake") je typ syntetického zvuku, který předstírá hlas určité osoby. 

Tento typ deepfake se nejčastěji využívá k vytvoření falešného hlasu známé osobnosti nebo vytváření celých falešných rozhovorů, které jsou dál použity k šíření dezinformací nebo podvodů.

Nenech se napálit :-)

 

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »