Kssk Kssk
11.10.2023

Když Wi-Fi nestíhá a síťový kabel nemáte jak připojit

Určitě jste se s tím někteří již setkali. Chcete mít rychlé a kvalitní připojení i v místě, kam vám Wi-Fi nedosáhne a síťový kabel instalovat nechcete nebo nemůžete. V takovém případě vám může pomoci powerline.

Co je powerline?

Powerline je technologie, která využívá elektrickou instalační síť v domě nebo budově pro přenos dat. Pomocí powerline adaptérů můžete tedy přenášet data (internet) přes elektrické zásuvky. Tato technologie se používá i pro rozšíření Wi-Fi sítě včetně podpory Mesh.

Powerline

Jak to funguje?

Princip fungování je velmi jednoduchý. Stačí zapojit jeden powerline adaptér do elektrické zásuvky, která se nachází poblíž vašeho routeru nebo switchu, a propojit ho datovým kabelem (UTP/FTP s koncovkou RJ45). 

Poté můžete přidat další powerline adaptéry, které jednoduše zapojíte do dalších elektrických zásuvek a stisknete párovací tlačítko. Dle našich zkušeností s výrobky od firem TP-LINK a Strong, je možné připojit několik zařízení k jednomu powerline adaptéru. Pro optimální výsledky se snažte udržet délku elektrického okruhu co nejkratší a zajistěte, aby všechna zařízení byla připojena k jednomu jističi, což výrazně zlepší rychlost a odezvu sítě.

 Rychlost powerline spoje se běžně pohybuje v rozmezí 100 Mbps až 1 Gbps, takže pro připojení koncových zařízení typu SmartTV nebo herní konzole se může jednat o ideální řešení.

Druhy powerlinů

Obecně můžeme powerline rozdělit na dvě základní kategorie:

Neprůchozí a průchozí: Některé powerline adaptéry mají integrovanou elektrickou zásuvku, což umožňuje připojit další elektrická zařízení. Opačně, neprůchozí adaptéry pouze zaslepí elektrickou zásuvku, do které jsou zapojeny.

Bez Wi-Fi a s Wi-Fi: Některé powerline adaptéry mají vlastní Wi-Fi a umožňují vytvářet nebo klonovat Wi-Fi sítě. Některé umožňují i Mesh. Vše hezky zabalené v jedné malé krabičce.

Powerline

Zkušenosti z praxe

Nepoužívejte prodlužovačky: Powerline adaptéry by neměly být připojovány přes prodlužovačky, protože to může ovlivnit jejich výkon.

Zabezpečení dat: Pokud žijete v bytovém domě, kde je možné, že sdílíte elektrickou síť s sousedy, zvažte šifrování provozu z powerline adaptérů, aby se zabránilo neoprávněnému přístupu.

Pro streamování a hraní her: Powerline adaptéry mohou být lepší volbou než bezdrátové připojení pro streamování televize a online hraní her, protože nabízejí stabilnější spojení.

Ne všechny modely s Wi-Fi podporují Mesh: Pokud plánujete používat technologii Mesh pro rozšíření Wi-Fi sítě, ujistěte se, že vámi vybraný powerline adaptér tuto funkci podporuje.

Spolehlivost není vždy zaručena: Je důležité mít na paměti, že spolehlivost powerline adaptérů může být ovlivněna faktory jako je délka elektrického vedení, stav elektrické infrastruktury a potenciální rušení.

Powerline může sice být skvělým řešením, ale také nemusí

Powerline adaptéry mohou být skvělým řešením pro zlepšení nebo zajištění konektivity ve vašem domě, zejména pokud nemáte možnost instalovat nový kabel. Mějte však na paměti, že spolehlivost není vždy zaručena.

Máte s powerline osobní zkušenosti? Podělte se o ně s námi na PilsFree fóru!

 

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »