Kssk Kssk
25.08.2023

Co je to clear web

Clear web je ta část internetu, která je snadno dostupná široké veřejnosti a ve vetšině případů v ní jde pohodlně vyhledávat - např. pomocí standardních webových vyhledávačů jako jsou Google, Seznam nebo Bing.

Clear web obsahuje podle různých zdrojů pouze 2% - 10% informací, které jsou na internetu. Další data jsou na deep webu (např. různé firemní databáze atp.) a dark webu (např. nezákonné eshopy), které bězné webové vyhledávače neindexují.

Bohužel i na clear webu naleznete spoustu nebezpečného obsahu. 

Nebezpečný obsah na clearwebu

TikTok

TikTok je oblíbená aplikace a platforma pro sdílení videí. Ačkoliv se čínská společnost ByteDance snaží o robota, který by sám automaticky byl schopen bezchybně kontrolovat všechna videa, někteří uživatelé využívají jeho nedokonalostí.

Může se vám tak stát, že do feedu unikne video se závadným obsahem. Nejčastěji se sice jedná o lechtivý obsah (např. v odraze zrcadla atp.), bohužel ale nastaly už i případy, kdy unikly takové zvrácenosti, které by zahanbily i inkvizitory.

Za nebezpečný obsah můžeme také považovat myšlenkové pochody některých jedinců - od různých výzev s katastrofickými následky pro zdraví účastníků po nejrůznější fitness "trenéry" atp.

YouTube

YouTube je také velmi oblíbená aplikace a platforma pro sdílení videí. Stejně jako ByteDance se i Google snaží mít bezchybného robota, který by kontroloval všechna videa. A stejně jako v předchozím případě se mu to nedaří, protože uživatelé vždy najdou a zneužijí nějakou jeho funkcionalitu nebo nedokonalost.

Na YouTube tedy naleznete velmi lehce spoustu nevhodného obsahu. Opět se jedná nejčastěji o lechtivý obsah, ale můžete narazit i na něco horšího. Stačí znát ta správná klíčová slova. 

Vyjma toho je YouTube plný nejrůznějších podvodných online reklam.

Veřejně dostupné profily na sociálních sítích

Na sociálních sítích (Facebook, Twitter/X, Instagram atp.) existují miliony veřejně dostupných profilů publikujících nejrůznější nebezpečný obsah. Takovéto profily bývají samozřejmě také zaindexované ve vyhledávačích a pro jejich vyhledání opět stačí znát ta správná klíčová slova. Je to až překvapivě snadné.

Běžně dostupné webové stránky

Celou řadu nebezpečného bsahu naleznete také na běžně dostupných webových stránkách. Od multimédiálních souborů za hranicí zákona až po nejrůznější malware, který se tváří jako užitečná aplikace.

Nepotřebujete žádný darkweb, dokonce ani žádný Tor. Opět stačí znát ta správná klíčová slova a vyhledávač vám sám nabídne výsledky. 

Tyto weby často mívají hosting i doménu mimo ČR a je tedy prakticky nemožné je odstranit. 

S čím jste se na clear webu setkali vy? 

Setkali jste se na clear webu s nějakým nebezpečným obsahem? Podělte se s námi o vaše zkušenosti na PilsFree fóru!

 

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »