Dagon Dagon
23.02.2024

PilsFree nabízí svým členům v rámci členského příspěvku IPTV na počítači, tabletu, chytrých televizích a v TV BOXech. Právě TV BOXy s operačním systémem Android TV si získávají stále větší popularitu. Není divu, jelikož nabízí širokou škálu funkcí a možností zábavy za relativně nízkou cenu. Na stránkách PilsFree si můžete vybrat z několika otestovaných zařízení, a my jsme se podívali na to nejlevnější, které lze pořídit s Android TV.

Testovaný TV BOX se prodává za necelých 700 Kč, což je velmi příznivá cena. Zjistíme, zda se za tuto cenu dá pořídit použitelné zařízení.

TV BOX dorazil za necelé dva týdny. Už samotná krabice naznačuje, že obsah nebude žádný zázrak, nicméně na krabici výrobce slibuje to samé, jako na webových stránkách. 8K rozlišení, AndroidTV verze 13, 2GB RAM a 16 GB eMMC, chromecast atd... TV BOX a příslušenství je dle popisu, ale co se skrývá uvnitř?

Po rozborce se ukázalo, že úložiště má kapacitu pouze 8 GB (i když OS tvrdí, že je tam 16 GB). Paměť RAM je v pořádku, 2 GB typu DDR3. O Wi-Fi a Bluetooth se stará čip SV6030P, který podporuje standardy IEEE 802.11 b/g/n tj. 2,4 GHz i 5 GHz. Testování ethernetového portu (100 Mbit) i Wi-Fi dopadlo uspokojivě, i když nečekejte zázraky. Kabelové připojení vás však nezklame. Chlazení procesoru zajišťuje tlustá teplovodivá podložka a kovový chladič. Těch 4W tepelného výkonu toto řešení uchladí, a teplota se v testech pohybovala kolem 60 - 80 C. To je normální teplota.

Mile překvapil ovladač, který podporuje infračervené i Bluetooth připojení. Škoda, že spínací tlačítko funguje pouze v infračerveném režimu, takže je nutné mít TV BOX umístěn viditelně vůči ovladači.

Co se týče obrazového výstupu, tak na 8K, nebo 4K rozlišení zapomeňte. Čip Allwinner H313 je skutečný low-end. Díky HW komponentám a SW omezení dostanete maximálně HD obraz tj. 1280x720.

I když se operační systém tváří jako Android TV 13, ve skutečnosti se jedná o verzi 10. Nativní Chromecast není k dispozici, i když aplikace třetích stran jej umí nahradit. Čeština je všudypřítomná až na některá skrytá nastavení, ale to není nic neobvyklého. Domovská stránka je klasická Google TV. Hlasový asistent fungoval, nicméně vyhledávání v obchodě přes hlasový vstup bylo nefunkční. Zapomeňte i na certifikaci Netflix, nebo Disney +. Zato aplikací třetích stran je tam docela dost. Všechny však jdou odinstalovat.

Jedním z největších problémů recenzovaného TV boxu je ale nízké rozlišení 1280x720. Toto rozlišení si bohužel bere za své i většina jiných aplikací, například SledovaniTV. To znamená, že i když si v aplikaci zvolíte nejvyšší kvalitu streamu, obraz bude stále v rozlišení 1280x720. Většina aplikací prostě přebírá rozlišení HDMI výstupu, které si definuje operační systém, a nedovoluje vyšší rozlišení.

IR a BT ovladače jsou v pořádku. Test rychlosti LAN. Test rychlosti Wi-Fi 5G. Test Rychlosti Wi-Fi 2G. HW. informace

Alternativní OS (LibreELEC, CoreELEC) také není podporován. Na druhou stranu potěšila vcelku svižná reakce systému a bezproblémový chod aplikací jako SledovaniTV, KODI a SmartYouTube. I když KODI občas zaškubne při vyvolání menu na popředí sledovaného streamu, nicméně to není taková tragédie. U některých Smart TV je to mnohem horší. Také potěšila možnost plné odinstalace YouTube, nejenom deaktivace. Nicméně se nepodařilo zprovoznit režim ADB (Android Debug Bridge), což většina z vás asi nevyužije, ale bastlíře to zamrzí. Také zvuk občas může dělat problém, zejména v KODI, pokud jej řádně nevypnete, jen dáte na pozadí. Toto jsme však zaznamenali i u mnohem dražších TV boxů pod Android TV.

Za cenu 700 Kč je tento TV BOX překvapivě použitelný. Pokud se smíříte s nízkým rozlišením 1280x720 a absencí chromecastu, může vám posloužit jako základní zařízení pro streamování filmů a seriálů, nebo jako levné zobrazovadlo na kamerové systémy. Pokud ale požadujete Full HD, nebo 4K rozlišení, budete muset investovat do dražšího zařízení. Neméně důležité je i poučení, že nelze věřit noname výrobcům co se týče udávaných parametrů. Mnohdy se svoje podvůdky snaží zamaskovat i v operačním systému samotném. 

Plusy:

 • Nízká cena
 • Docela svižný chod
 • BT+IR ovladač
 • Podpora 2,4 GHz a 5 GHz Wi-Fi
 • Ethernet port dá 100 Mbit.
 • Ono to funguje...

Minusy:

 • Nízké rozlišení 1280x720
 • Chybějící nativní chromecast
 • Lživé informace o HW a SW
 • Power tlačítko jen přes IR
 • Nemožnost aktivovat ADB
 • Není podpora jiného OS.

Další novinky

Archiv tiskových zpráv » Archiv novinek »